poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa 2014

Na Niedzielę Palmową Anno Domini 2014 nasze Koło przygotowało trzymetrową palmę. Swoją pracę zaczęłyśmy już w lutym od przygotowywania kwiatów z kolorowej bibuły. Wymieniłyśmy się wiedzą wykonywania kwiatów różnymi technikami. Przydały się umiejętności zdobyte m.in na warsztatach w Gminnym Domu Kultury Jadowie w 2013 roku, na które zaprosiła nas Pani Halina Filemonowicz.
Najwiecej czasu zajeło nam przygotowywanie materiałów: kija, leśnej borówki, kwiatów. Samo wicie palmy zajęło nam 8 godzin.  Efekt jest imponujący. Z dumą zaniosłyśmy dzieło naszych rąk do poświęcenia w kościele. Pogoda pozwoliła, by zgodnie z dawną tradycją Ksiądz Proboszcz mógł rozpocząć Mszę Św. na zewnątrz kościoła i tam poświęcić wszystkie tegoroczne palmy. Potem odbyła się uroczysta procesja do kościoła, by  uczestniczyć w sprawowaniu Eucharystii tego dnia. To była naprawdę piękna Niedziela Palmowa.






II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek dla KGW

4 stycznia 2014 r. wzięliśmy udział w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek dla Kół Gospodyń Wiejskich pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Wołomińskiego, Gminy Strachówka. Wydarzenie współfinansowane przez Lokalną Grupę Działania „Równiny Wołomińskiej” zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki w partnerstwie z Ochotniczą Strażą Pożarną i naszym Kołem. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Kurier W”, „Moja Gazeta Regionalna” i „netKonkret”
            Przegląd rozpoczął się w naszym kościele parafialnym pw. WNMP Mszą Św. w intencji członków KGW i mieszkańców Strachówki. Po Mszy Św. zgromadzeni uczestnicy Przeglądu i goście przeszli ulicami Strachówki do świetlicy wiejskiej, gdzie otwarcia Przeglądu dokonała Prezes Stowarzyszenia – Krystyna Ołdak. Gośćmi wydarzenia byli:  Bożena Żelazowska- Minister w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Włoczkowska – kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF, ks. Proboszcz Mieczysław Jerzak, Małgorzata Łoń - przewodnicząca Komisji Finansów Rady Powiatu Wołomińskiego, Krzysztof Gawor - zastępca przewodniczącego RG Strachówka, Ewa Mikulska- przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Kultury Fizycznej RG Strachówka, Violeta Krasuska, Hanna Wronka, Barbara Kozłowska -  radne RG Strachówka, Halina Filemonowicz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie, Barbara Gałązka - Prezes Związku Kółek i Organizacji Rolniczych z Ostrołęki, przewodniczące KGW Kadzidło i Susk Nowy, strażacy OSP Strachówka, Adam Zientara- miejscowy organista, dzieci i ich rodzice z dziecięcego Zespołu Na Ludową Nutę.
      Na Przeglądzie wystąpiło dwanaście zespołów Kół Gospodyń Wiejskich: dziesięć z powiatu wołomińskiego i  dwa z powiatu wyszkowskiego. Gościł również zespół śpiewaczy Klubu Seniora „Uśmiech Jesieni”. Występy KOGW oceniała Kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Włoczkowskiej  - kierownika artystycznego zespołu "Warszawa" AWF, wieloletniej solistki zespołu "Mazowsze".  Podsumowując występy wyróżniła zespół KGW z Głuch, prezentujący Herody, zespół „Sława” z Zabrodzia (za śpiewanie z pamięci).  Miło było usłyszeć słowa pochwały za wykonanie kolęd dla naszego zespołu.  




















Sobótka 2013

W pierwszą wakacyjną sobotę w Strachówce, odbyło się spotkanie na którym przypomniane zostały tradycje Sobótkowe. Imprezę współfinansuje Gmina Strachówka. 
      Sobótka to słowiański zwyczaj, zgodnie z którym wierzono, że udział w świętojanskiej zabawie  zapewnia miłość, zdrowie, szczęście i powodzenie, a przy tym odpędza zło. 
      Na zabawie podtrzymującej dawne zwyczaje nasze KGW zaprezentowało część artystyczną przypominającą ludowe przyśpiewki. Zaśpiwałyśmy piosenki: „Płyńże, płyń wianeczku”, „Pieśń o Sobótce „ A w Wigilię św. Jana”.  
    Powitania na Sobótce dokonała Prezes Stowarzyszenia Krystyna Ołdak, całość uroczystości prowadziła P. Wanda Suchenek. Zespół zdiewczynek: Ola, Weronika, Oliwia, Ala, Klaudia, Monika, Julka, Wiktoria, Żaneta, Karolina, Natalia i najmłodsza Maja przedsatwiły krótką csnkę "W poszukiwaniu kwaitu paproci". 
Towarzyszące sobótkowemu wieczorowi działania połączyła idea przypominania dzieciom i młodzieży klimatu nocy świętojańskiej. Odbyły się więc warsztaty wicia wianków, konkurs na najpiękniejszy wianek, pracę plastyczną o tematyce sobótkowej, śpiewanie ludowych piosenek.









7 kwietnia odbyły się obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Boruczy. Uroczystość zaczęła się od przypomnienia wydarzeń z 1863 roku. 
Organizatorami uroczystości byli: Starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski.
Po inscenizacji z pola bitwy pod Międzylesiem z 1863r. została odprawiona polowa Msza św., pod przewodniczyctwem ks. dziekana Władysława Trojanowskiego. Oprawę muzyczną Na Mszy św. śpiewał  chór Lux Mea z Tłuszcza. Po Mszy św. odbył się  Apel poległych i oddano salwę honorową. Pod Pomnikiem Bohaterów Styczniowych liczne delegacje władz rządowych i samorządowych, organizacji politycznych i pozarządowych, szkół złożyły kwiaty i wieńce.
Na zakończenie uroczystości odbyły się występy Orkiestry Wojskowej oraz krótki występ okolicznościowy w wykonaniu uczniów LO w Urlach i LO w Radzyminie.

Nasze KGW przygotowało poczęstunek.

Informacje na stronach: