poniedziałek, 3 grudnia 2012


W dniu 1 grudnia 2012r. Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zorganizowało podsumowanie działań we wspólnie realizowanym projekcie "Weekend z kulturą. Teatr na ludową nutę". Zadanie "Od juniora do seniora" na który dofinansowanie przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego miał na celu aktywizację kulturalną seniorów, integrację międzypokoleniową w związku z ogłoszonym  przez Parlament Europejski roku 2012 Rokiem Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej. Celem projektu stowarzyszenia było powstanie grupy międzypokoleniowej, która przygotuje przedstawienie obrzędowe. Odbywały się również wyjazdy do teatrów i muzeów warszawskich. Na uroczystości gośćmi byli:
Pani Bożena Żelazowska-Dyrektor Departamentu Kultury, Turystki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego, ksiądz Mieczysław Jerzak- Proboszcz parafii Strachówka, Piotr Orzechowski- Wójt Gminy Strachówka, Małgorzata Łoń- przewodnicząca Komisji Finansów Rady Powiatu Wołomińskiego, Rafał Rozpara-  prezes Lokalnej Grupy Działania Równina Wołomińska, Ewa Mikulskaprzewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Kultury Fizycznej rady Gminy Strachówka, Magdalena Suchenek przewodnicząca Powiatowej Izby Rolniczej, Grażyna Kapaon- dyrektor Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej; Norwidowskiej w Strachówce, Anna Gołoś-pełnomocnik ds. współpracy gminy Strachówka z organizacjami pozarządowymi, kierownik GBP, Barbara Kozłowska - nasza przewodnicząca, radna gminy Strachówka, członkowie OSP ze Strachówki, Małgorzata Wiśniewska- prezes Stowarzyszenia Niesiemy Pomoc Dajemy Radość i przedstawiciele stowarzyszenia, pracownicy Urzędu Gminy w Strachówce,  mieszkańcy Strachówki i okolic, przyjaciele organizacji. 

Na wstępie Prezes Stowarzyszenia i koordynator (społeczny) projektu P. Krystyna Ołdak przedstawiła cele podjętych działań oraz przebieg programu "Weekend z kulturą. Teatr na ludową nutę", przedstawiła film z warsztatów, zajęć i wyjazdów. Chętni mieszkańcy gminy Jadów i gminy Strachówka-odbiorcy projektu uczestniczyli w warsztatach, obejrzeli sztukę "Zbrodnia i kara" w Teatrze Powszechnym, "Przez park na bosaka" w Teatrze Kwadrat, zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Narodowe.  


Po prezentacji filmowej ilustrowanej muzyką  P. Krystyna Ołdak zaprosiła wszystkich uczestników do obejrzenia przygotowanego przez międzypokoleniową grupę, pod kierunkiem reżyser - p. Haliny Filemonowicz i P. Sławomira Filemonowicza, przedstawienia "Nalejcie wosku na wodę". My, byłyśmy członkami grupy międzypokoleniowej. 9 osób z naszego koła wzięło udział w przygotowywaniu się do odtwozrenia treści napisanej sztuki. Państwo Filemonowicz byli autorami scenariusza, który podlegał w trakcie prób twórczym modyfikacjom. Ich autorstwa była też scenografia, oświetlenie, niezbędne rekwizyty (jeden z rekwizytów- przepięknie wykonany klucz do wróżenia- wykonał P. Mariusz Kubat).
Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Państwa Filemonowiczów opowiada o przekazywaniu przez starsze pokolenie tradycji wróżb Andrzejkowych. W oparciu o źródła historyczne my- aktorzy-amatorzy opowiadamy o pochodzeniu zwyczaju, wprowadzając publiczność w listopadowy nastrój i prezentując najdawniejsze wróżby. Opowieść toczy się w czasach współczesnych: Paulina-młoda dziewczyna, szuka czegoś w internecie denerwując się, że znów ma trudne szkolne zadanie do wykonania i wówczas nieoczekiwanie przychodzi jej z pomocą Babcia Jadzia. Chodzi o przygotowanie w szkole tradycyjnych Andrzejek, a Paula nie wie, jak się do tego zabrać. Babcia Jadzia zwołuje szybko nasze zebranie (kobiet z KGW Strachówka)  i przy lampie naftowej i świecach snuje się opowieść o dawnych czasach. Mówimy przy tym, że Andrzejki zwane dawniej Jędrzejówkami był w dawniejszych czasach traktowany bardzo poważnie, a wróżby były przepowiadaniem przyszłości na serio. Młode dziewczyny "grające" same siebie dziwią się obecności lampy naftowej, świecom, słuchają z niedowierzaniom naszym opisom niektórych wróżb. Te najdawniejsze to wróżby, to wróżby których dotychczas nie znały, o których nikt im nigdy nie opowiadał. Występowi towarzyszy śpiew piosenek" "Listopad gdy...", "Andrzeju, ty los mój zmień" którego włącza się publiczność. 
Występ grupy międzypokoleniowej bardzo się spodobał naszej publiczności. My i "nasze" wnuczki i oraz reżyserzy otrzymaliśmy gorące brawa na stojąco. A potem gratulacjom i podziękowaniom nie było końca- dla zespołu wykonawców, osób zaangażowanych w projekt, osób pomagających w jego realizacji. My, w nagrodę za włożony trud i jak podkreślała P. K. Ołdak odwagę otrzymałyśmy piękne jednakowe fartuszki do naszych strojów. 

Pani Dyrektor B. Żelazowska w swoim wystąpieniu chwaliła cały zespół i zwróciła uwagę, że to od lokalnej społeczności zależy, czy takie pomysły będą dofinansowywane, bo to ludziom się musi chcieć.

Wystąpiły: z KGW: Jadwiga Płachecka (w roli głównej), Elżbieta Gołoś, Teresa Dzięcioł, Alina Komorowska, Teresa Kamińska, Halina Ołdak, Hanna Tabor, Henryka Łopata, Joanna Śpiewak; dziewczęta: Paulina Owsianko, Ola Owsianko, Natalia Orzechowska, Klaudia Grodkowska.















































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz